Magnézium a cukorbetegség elleni küzdelemben

A magnéziumhiány hozzájárul az anyagcsere-betegségekhez, beleértve a II-es típusú cukorbetegséget is. A klinikai vizsgálatok áttekintése arra utal, hogy az orális magnézium kiegészítés kedvező hatással lehet a II-es típusú cukorbetegek glikémiás kontrolljára.
A II-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél vagy akinél magas a kialakulásának kockázata (előrehaladott inzulinrezisztensek), számos klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a magnézium kiegészítés csökkenti a HgbA1c szintjét, javítja a glükóz szabályozását, fokozza az inzulinérzékenységet.
Ezek a változtatások csökkentik a II-es típusú cukorbetegség által okozott egészségügyi károkat, illetve késleltethetik azok kialakulását.
A magnézium az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag a szervezetben. Szükséges kofaktor a sejten belüli enzimatikus folyamatokhoz. Ezek az enzimek részt vesznek a sejtanyagcserében és az energiatermelésben. A magnézium hiánya negatívan befolyásolja ezeket a funkciókat.
A magnézimra támaszkodó enzimek és fehérjék közül sok létfontosságú szerepet tölt be az inzulin müködésében és a vércukor anyagcserében. Közvetlenül hozzájárul az olyan betegségekhez, mint a II-es típusú cukorbtegeség, a metabolikus szindróma és a csontritkulás. A magnéziumhiány más krónikus betegségek, különösen a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát is növeli.
Megfigyelési vizsgálatok azt mutatják, hogy minél alacsonyabb az étrendi magnéziumbevitel, annál nagyobb a cukorbetegség előfordulása. Ezen kívül azok az egyének, akiknél már diagnosztizáltak II-es típusú cukorbetegséget, gyakran jóval alacsonyabb magnéziumszinttel rendelkeznek, mint az egészségesek.
A magnézium az inzulinműködés és a cukoranyagcsere gyakorlatilag minden lépésben kulcsfontosságú. Magnéziumhiány esetén az inzulinszekréciójához vezető mechanizmus károsodik, így a vércukorszint emelkedik. A magnéziumhiány hozzájárul az inzulinrezisztenciához is. Tanulmányok kimutatták, hogy a magasabb magnéziumszint összefüggésben van a magasabb inzulinérzékenységgel.
A mozgás jótékony hatása
A kínai egészségfelfogás az un. akupunktúrás meridiánok létén alapszik. Az energiát (kínaiul: csí-t) közvetítő pályák a bőrünk alatt, a bőr és az izompólyák között húzódnak, pontosan úgy, ahogy többezer éves orvosi irodalmukban már szerepel. Az un. ” 3-1-2″ meridián-gyakorlatok végzésével kell, mintegy napi 20-30 percet szánni a saját meridiánjaink szabad energia-áramlásának biztosítására.